Ana Sayfa > Punta Atmak

PUNTA ATMAKKuzgun Acar'ın sanata katkıları, SSM bahçesinde sahnelendi

Türkiye'nin öncü heykeltıraşlarından Kuzgun Acar'ın 1967'de İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'na yerleştirilen Kuşlar - Soyut Kompozisyon isimli eserini Haziran'dan bu yana sergileyen SSM, 13, 14,15 Ekim tarihlerinde Emre Koyuncuoğlu, Sibel Horada ve Yasemin Nur'un daveti ile bir araya gelen oyuncuların hazırladığı mask tiyatrosuna ev sahipliği yaptı.

Kolektif bir etkinlik olma özelliği taşıyan "Punta Atmak", 1970'lerde Kuzgun Acar'ın da bir parçası olduğu sanat çevrelerinin katıldığı sokak hareketleri ve bu dönemin içinden çıkan ortak üretim pratikleri üzerinden kurgulandı. Boğaziçi'ne bakan bir teras üzerinde, sonbahar ayazının altında hayli ilgi çeken ve üç akşam boyunca geniş bir izleyici kitlesiyle buluşan oyun, aramızdan ayrılışının 40. yılında Kuzgun Acar'ın döneminin sokak tiyatroları için hazırladığı kostümler, dekorlar ve piyeslerden ilhamla hazırlandı. Üç akşam sahnelenen oyun, Mütevelli Heyeti Üyemiz İzel Coşkun, Onursal Başkanımız Faruk Pekin ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirildi.

Yönetmen: Emre Koyuncu
Mask, Kostüm ve Yerleştirme: Sibel Horada, Yasemin Nur
Müzik: Çiğdem Borucu
Işık: Arek Nişanyan
Oyuncular: Cemre Buğra Ün, Doğa Nalbantoğlu, Elif Sözer, Ladin Avşar, Sencan Oytun Tokuç, Sedef Gökçe, Su Güneş Mıhladız, Tules Tuğba Birincioğlu

*Punta atmak, kaynak yapmak demektir. Metal olan iki şeyi punta, nokta ile birbirine tutturmaktır.